Tatile Arabayla Gitmek!

Tatile Arabayla Gitmek!


Tatile arabayla gitmeyi sevenler bir hayli çok. Siz de onlardan biriyseniz ve yolculuk sırasında bir sürpriz yaşamak istemiyorsanız, önerilerimize dikkat etmenizde fayda var.

Bagajlar

Bagajları arabaya doğru bir şekilde yerleştirmek en önemli konulardan biri. Frene basarken hiçbir eşya yerinden oynamamalı. Ayrıca sık kullanacağınız eşyalar kolay ulaşacağınız bir yerde olmalı.

Güzergah

Artık eskisi gibi haritaya bakıp yola çıkmak yerine navigasyondan yardım alınsa da, gideceğiniz güzergaha önceden bakmakta fayda var. Özellikle çocuklarla seyahat edecekseniz, nerelerde mola vereceğinize önceden karar vermenizi öneririz. Böylece gıda veya tuvalet ihtiyaçlarınızı gidermek için temiz ve güvenilir yerlere gittiğinizden emin olabilirsiniz. Geze geze gidecekseniz, geçtiğiniz yerlerde görülebilecek yerleri de önceden belirleyebilirsiniz. Böylece hiç ummadığınız bir yerde çok güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Yiyecek ve İçecek

Yolculuğunuza yetecek kadar yiyecek alın. Börek gibi ağır ve yağlı gıdalar yerine sandviç, arabada kolay yiyebileceğiniz meyveler, kuruyemiş ve çubuk kraker tercih edebilirsiniz. İçecek olarak ise su, soda ve meyve suyu gibi sıcaktan etkilenmeyen içecekler seçin. Ayran ya da süt gibi içecekler sıcakta çabuk bozulduğundan tercih edilmemeli. Araç tipi buzdolabınız yoksa, mola verdiğiniz yerlerde içeceklerinizi tazeleyebilirsiniz.

Çokça unutulan şeylerden biri de çöp torbası. Mutlaka yanınıza birkaç tane alın, pişman olmayacaksınız.

Aracınızın yedek anahtarı

Akla gelmeyen şeylerden biri de arabanın yedek anahtarı. Anahtarın bozulması ya da onu kaybetmeniz durumunda yedek anahtarın yanınızda olması sizi birçok zahmetten kurtaracaktır.  Tatiliniz boyunca yedek anahtarı güvenli bir yerde saklamayı unutmayın.

Çocuklarla yolculuk

Tatile çoluk çocuk gidecekseniz, çocukların yolculuktan çok çabuk sıkılacağını unutmayın. Bu süreyi mümkün olduğunca uzatmak için çocuklarınızla yapabileceğiniz birkaç aktivite:

  • Beraber şarkı söyleyin
  • Plakanın harflerinden kelimeler türetme
  • Arada arkaya, çocukların yanına oturun
  • Mutlaka iki saatte bir mola verin ki çocuklar da biraz  koşabilsin.
  • Yeterince oyuncak, kalem, kağıt, kitap vs. götürün
  • Son silah olarak tablete yüklenmiş bir iki çizgi film hayat kurtarabilir.