Annelere Asla Söylenmemesi Gereken Cümleler

Annelere Asla Söylenmemesi Gereken Cümleler


Bir anneler günü daha geldi çattı ama bu sefer hediye alternatifleri sunmak yerine özellikle yeni annelere asla söylenmemesi gereken cümlelerden bazılarını yazmak istedik.

İnsanları bilirsiniz, her zaman her konuda bir fikirleri vardır ve bazen bu fikirlerini gerekli gereksiz paylaşmayı severler. Fakat ne olursa olsun aşağıdaki cümleler yeni doğum yapmış bir anneye asla söylenmemelidir:

  1. Bebeğin uyku düzeni oturdu mu?

Tabii canım, bebeğim o kadar akıllı ki, karnımdan çıkar çıkmaz gece ve gündüz arasındaki farkı anladı ve bütün gece mışıl mışıl uyuyor! Ne sandın?

  1. Ne kadar yorgun görünüyorsun!

Aaa, gerçekten mi?? Son birkaç haftadır her gece yedi bin beş yüz kere uyandığım için olmasın? Ha bir de 4-5 gündür banyo yapamadım, ondan da olabilir.

Bunu söylemek yerine ‘iyi görünüyorsun’ ya da ‘yardım edebilir miyim? cümleleri çok daha iyi gelir.

  1. Benim çocuğum hiç ağlamazdı!

Tabii tabii…Bebek dediğin ağlar, hem de konuşmayı öğrenene kadar. Hatta o zaman da ağlarlar ve bu çok normaldir.

  1. Emziriyorsun herhalde?

Ya emzirmiyorsam? Ya bebek emmeyi reddediyorsa veya emzirmek istemiyorsam? Bu beni daha kötü bir anne yapar mı? Emmeyi reddeden bebekler o kadar çok ki…Zaten bu konuyu kafasına takan taze anneleri daha da üzmeye gerek yok. Hem günümüzde artık çok fazla alternatif var. O nedenle bu soruyu asla sormayın.

  1. Doğumdan bir hafta sonra eksi kotuma girebiliyordum.

Ne mutlu sana! Ben giremiyorum, girmek zorunda da değilim. Zaten hormonlarım tepetaklak, uykusuzum, bedenim değişmiş…Bunu gözüme sokmaya gerek var mı?

  1. Ne kadar şanslısın, doğum iznine çıkıyorsun. Artık biraz dinlenirsin.

Tabii, doğum izni zaten iş hayatından dinlenmek için var. Özellikle de yanında sürekli ağlayan, günde 1-2 saatten fazla uyumayan yeni doğan bir bebekle varsa değmeyin keyfimize.