HANGİ KAHVE?

HANGİ KAHVE?


 

“Türk Kahvesi”nin yeri ayrı olmakla birlikte farklı dünya kahveleri de hepimizin artık sıkça tükettiği içecekler. Peki bu kahve demleme ve hazırlama çeşitlerinin birbirinden farkları neler?

 

Filtre Kahve

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilen kahveye filtre kahve deniyor. Espressodan farklı olarak kahve bir filtre kağıdına konuyor ve su yavaş bir şekilde damlatılarak kahvenin içinden geçiyor.

Espresso

Neredeyse tüm kahvelerin başlangıç noktası diyebiliriz. İnce şekilde öğütülmüş kahve, kahve makinesinde belirli bir basınç ve yüksek ısıdaki suyla süzülüyor.

Americano

Espressoya sıcak su eklenerek hazırlanan kahve. Eklenen su oranı değiştirilerek yoğunluğu isteğe göre hazırlanabilir.

 Ristretto

Bir shot espresso bana çok gelir diyenler için hazırlanan kahve. Ristrettoyu hazırlamak için kullanılan kahve oranı normal espressonun yarısı.

Cappuccino

Espresso, sıcak süt ve süt köpüğünden oluşan, Türkiye’de çok tüketilen bir kahve. Kahvenin ısısını korumak için porselen bardakta servis ediliyor.

Cortado

Kahvenin acılığı ve asiditesini azaltmak amacıyla espresso shot’ının yarısı oranda eklenen sütle oluşan kahve.

Latte

Bir espresso shot’ın üzerine 3 ya da 5 oranda eklenen buharlanmış sütle hazırlanıyor.

Flat white

2 shot espresso üzerine eklenen tamamen pürüzsüz hale getirilmiş sütle hazırlanır.

Macchiato

Bir shot espresso içine eklenen yoğunlaştırılmış sütle hazırlanır. Espresso’dan daha yoğun bir lezzete sahiptir. Genellikle üzerine kakao eklenir.

 

*Görsel internetten alınmıştır.