Kalem tutkusu…

Kalem tutkusu…


Bir çocuğa hediye almaya çıktığınızda aklınıza ilk önce kalem geliyor mu?

Kırtasiye reyonlarının arasında dolaşırken kendinizi hep kalemlerin önünde mi buluyorsunuz?

İstediğiniz kalem olmazsa güzel yazamıyor musunuz?

Hatta kullanmak istediğiniz kalem yanınızda yoksa işe konsantre olamıyor musunuz?

Günlük kaleminiz ayrı, özel notlar için kaleminiz ayrı mı?

Arada bir kalemlerinizi temizliyor musunuz?

Dolmakaleminizi kimseye ödünç vermiyor musunuz?

Çocuğunuza kalem hediye geldiğinde “Ay bunu ben de kullanırım” diye aklınızdan geçiriyor musunuz?

Yurt dışına çıktığınızda farklı kalemler topluyor ve onları evde ayrı bir kutuda saklıyor musunuz?

O zaman, merhaba. Biz kalem tutkunları aynı yazıda buluştuk demektir.

Bunu yazan ben, 39 yaşındayım. İlkokul, ortaokul, lise zamanları çanta seçimi kolaydı benim için ama söz konusu kalem ve kalem kutusu olunca karar veremiyordum. Hatırlar mısınız, mıknatıslı kalem kutuları vardı. Ne çok severdik. Bir de onların bir üst modeli, basarsın kalemtıraş çıkar, basarsın silgi kutusu çıkar. Açıkçası benim aklım çıkıyordu gördükçe.

Alacaklarımız da haliyle sınırlı idi. Bütçe yettiği kadar alınıyordu, fazlasının bir anlamı yoktu. Fakat şimdi ne zaman dışarı çıksam, ayakkabı çanta değil yeni bir kalemle dönüyorum eve. Kalem kutularım, kalemlerim. Kızım bile şaşırıyor bu duruma. Hatta bazıları için “lütfen bunları çalışırken kullanıyorum, resim yaparken devreye girmesinler” diyorum. Uçları bozuluyor çünkü. 😊

Ödev yaparken de istediğim kalem olmazsa yüzde 100 konsantre olamazdım, şimdi de çalışırken aynı şey geçerli. Basit bir not bile alacak olsam, o kalem istediğim gibi olacak.

Son dönemlerde kitabevlerini, kırtasiyeleri gezerken “şimdiki çocuklar ne kadar şanslı” demiyorum, bu cümleye bizi de katıyorum. Bir kalemin farklı uçları, renkleri, onlarca kalem kutusunu gördükçe içlerinde kayboluyorum.

Kendime hedef koydum. Birden fazla almak yok her gidişimde.

Eğer gerçekten kalem tutkunuz varsa Maltepe Park AVM’de bulunan mağazalara girerken siz de kendinize söz verin: “Sadece bir tane” diye. Yoksa bir bakarsınız ki neler neler almışsınız…

 

Görsel Google’dan alınmıştır.