Ayakkabı Deyince Akan Sular Duruyor mu Sizde De?

Ayakkabı Deyince Akan Sular Duruyor mu Sizde De?


Her alışverişe çıktığınızda ihtiyacınız olmasa bile gözünüz ayakkabı mağazalarına kayıyor mu? Of bir de Maltepe Park AVM’yi düşünün. Onlarca ayakkabı markası, her model bir arada… Elbet alıyorsunuzdur. Ancak ne tarz alıyorsunuz, onu merak ettik. Gözünüz en çok hangisine takılıyor? Spor ayakkabı sayınız fazla olsa bile sizde olmayan bir renk görünce “ah keşke” diyor musunuz? Yoksa varsa yoksa stiletto mu?

Örneğin bu yazıyı yazan bendeniz, topuklu almaya gitsem de, şık ayakkabı almaya çıksam da ya bot ya da spor ayakkabı ile dönüyorum eve. Sonra da şık bir şey giyeceğim zaman panik oluyorum. Deyim yerindeyse, tutuşuyorum. Misal, bir düğüne gideceğiz yakın zamanda ve topuklu ayakkabım yok. Çünkü daha geçen hafta topuklu almaya çıkıp gri botlarla döndüm eve.

Sizde durum nedir? Ayakkabı alırken şıklığına mı bakıyorsunuz, rahatlığına mı?

Biliyorsunuz uzmanlar diyor ki, “topuk yüksekliği önemli.” Yani hem dümdüz olmamalı hem de geniş olmalı. Çok yüksek topuk ise ayaklarımızın vücudumuzu daha çok taşıması anlamına geliyormuş. Bu da bizi zorluyormuş haliyle.

Babetler de rahat ancak tabanlarının düz olması uyarı nedeni. Misal, bu kez vücut yükü topuklara biniyormuş. Haliyle de bağlarda aşırı yüklenmeye neden oluyormuş.

Peki ya botlar? Ben de işin uzmanına onu sormak isterim. Annem eskiden “bot giye giye ayakların büyüdü” derdi, bazen haklı mı diye çok düşünüyorum. Normal ayakkabıda 40, sporda 41 giyiyorum da. 😊 Bu bir şehir efsanesi farkındayım da, doğru olsa 50 ile biterdi herhalde büyüme.

İnsanın rahatına düşkün olması hem iyi hem de bazı açılardan zor.

Siz de benim gibiyseniz dert etmeyin çünkü moda sağolsun, botlar ve spor ayakkabılar artık her yerde. En şık elbisenin altına beyaz Converse giyerek her türlü davete katılıyor, sarı botlarınızı da uzun kazak ve kalın çoraplarla kombinleyebiliyorsunuz.

O eskidendi, “her yere giyilmez” mottosu. Şimdi etek altına soket çorap ve topuklunun moda olduğu düşünülürse, bizim botlar, sporlar çok masum kalıyor.

 

Görseller Google ve Pinterest’ten alınmıştır.