Hızlı Tren ile Eskişehir Gezisi

Hızlı Tren ile Eskişehir Gezisi


Çocukların çoğu trenlere bayılır, özellikle de 5-8 yaş grubu. Sizin çocuğunuz da bu gruptaysa size harika bir önerimiz var: Çocuğunuzla hızlı tren ile Eskişehir’de bir hafta sonu geçirin!

Hızlı tren Anadolu yakasında, Pendik Garı’ndan kalkıyor. Hemen yanında ücretli otopark mevcut. Arabanızı rahatça park edip trene binebilirsiniz.

Tren yolculuğunu keyifli geçirmek için mümkünse masalı yerlerden bilet almanızı tavsiye ederiz, böylece yanınıza kutu ya da kart oyunu veya boya malzemesi getirip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra Eskişehir’e varıyorsunuz.

Eskişehir’de her yer çok yakın olsa da çocukla merkezi bir yerde kalmanızı öneririz. Böylece çoğu yere yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Hava güzelse, Porsuk nehrinde gondol gezisi yapabilirsiniz. Böylece Eskişehir’i bir de su yoluyla gezmiş olursunuz.

Buraya çocukla gelip de mutlaka gitmeniz gereken iki yer var. Bunlardan birincisi Masal şatosu.

Burası tüm çocukların bayılacağı bir yer. Her yerde tanıdığımız masal figürleri var ve isterseniz interaktif masallara katılabiliyorsunuz. Şatonun etrafında mini bir trenle gezintiye çıkabilirsiniz.

 

İkincisi ise Bilim ve Deney Merkezi

Burada atölyelere katılabileceğiniz gibi, serbest gezi de yapabilirsiniz. Fakat dikkat, yer kapasitesini sorup ona göre gitmenizi tavsiye ederiz, yoksa giremeyebilirsiniz.

Bilim ve Deney merkezimizde dinozorların yaşamından ses, ışık, su, hava, uzay , mekanik ve enerjiye kadar olan sergiler ve düzenekler yer alıyor. Bilim dünyasının eğlenceli deneylerle anlatıldığı, zaman zaman gösteri ve atölyelerle uygulama alanlarının yaratıldığı Bilim Deney Merkezi, kesinlikle uğramanız gereken çok keyifli bir yer. Biletler yetişkin için 10 TL, çocuklar için ise 5 TL.

Hemen yanında Eskişehir Miniatürk de var. Türkiye’nin yaklaşık 30 kadar önemli eserinin minyatürünü açık havada gezebilirsiniz. Burası da çocuklar için oldukça ilgi çekici.

Bunun dışında Odunpazarı’nda cam üfleme atölyesi ile ahşap ve fotoğraf müzelerini gezip hediyelik eşyalar alabilir, camın sıcak sıcak üflenerek çok güzel şekillere dönüştürüldüğüne şahit olabilirsiniz.

Eskişehir’e gelmişken buranın meşhur yemeği olan Balaban Kebabı’nı yemeden sakın dönmeyin. Yalnız en geç 15.00 gibi tükeniyormuş, haberiniz olsun.

Bunların dışında Lalezar Pastanesi’nde içi bol kremalı, üzeri hindistan cevizli yerel bir lezzet olan Petifür’ü yemeyi ve Karakedi’de boza içmeyi ihmal etmeyin. Bir de söylemeye gerek var mı bilmiyoruz ama, Eskişehir’e gelip Çibörek yemeden de dönülmez.

Bütün bunları yaptıktan sonra trene binip evinize dönebilirsiniz 🙂