Baharatların Sırrı

Baharatların Sırrı


Yemek kültürümüzde baharatlar önemli bir yer tutuyor. Siz hangi baharatları tercih ediyorsunuz?

Sofralarımızda en çok kullandığımız baharatların etkilerini öğrenmek ister misiniz?

 

Karabiber: Sofralarımızın vazgeçilmezi! Dünyanın en çok işlenen baharatıdır. Ateş düşürücü, spazm giderici, antioksidan ve diüretik olma özelliklerini taşıyan karabiber aynı zamanda afrodizyak etkiye de sahiptir.

 

Kırmızı biber: Metabolizmayı hızlandırdığı söylenmektedir. Kan dolaşımını hızlandırarak afrodizyak etkisi  vardır. Grip ve soğuk algınlığı semptomlarını da azaltır.

 

Kimyon: Özelikle emziren ve yeni doğum yapmış annelere gaz sıkıntıları yaşamamaları için önerilir. Çünkü kimyonun gaz ve hazımsızlık şikayelerini azalttığı düşünülmektedir.

 

Kekik: Antiseptik özellikleri sayesinde bağışıklık sistemimizi destekler. 1 çay kaşığı kekiğin antioksidan özelliği açısından 3 bardak kıyılmış brokoliye eşdeğer olduğu söylenmektedir. Kekik de kimyon gibi hazmı kolaylaştıran baharatlardandır, özellikle etlerde tercih edilir.

 

Nane: Nane bitkisinin uçucu yağı çok değerlidir, spazm ve gaz giderici, serinletici ve antioksidan etkilere sahiptir. Aynı zamanda stres giderici ve rahatlık verici bir özelliği de vardır. Soğuk algınlıklarına ve öksürüğe iyi gelir, kötü ağız kokusunu azaltır.

 

Biberiye: Kalp sağlığımızı korumaya yardımcı ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Biberiyenin içeriğinde bulunan bileşenler vücut iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olarak birçok kronik hastalığın riskini azatlığı söylenmektedir. Aynı zamanda baş ağrılarının dindirilmesine ve konsantrasyonun artmasına yardımcı olur.

 

Zencefil: Magnezyum açısından da zengin bir baharattır ve kan şekerini düzenlediği söylenmektedir. Aynı zamanda doğal bir anti-inflamatuardır, kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korunmada çok etkili olan zencefilin bazı laboratuvar testlerinde kanser kök hücrelerini öldürdüğü bile bulunmuştur.

 

Karanfil: Diş ağrısını evde geçirmenin bir yolu olarak bilinir. İçerdiği eugenol ile kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Karanfil içerdiği manganez sayesinde doku ve kemik yapımına da yardımcıdır.

* Görsel internetten alınmıştır.