Yeni Yıl Kararları

Yeni Yıl Kararları


Yeni yılda yeni kararlar almayan var mı aramızda? Bu yıl harika geçti, aynısından istiyorum diyen? Biz hiç duymadık ama eğer böyle birileri varsa, çok şanslısınız demeden geçemeyeceğiz..

Diğerleri için 2018 yepyeni umutlarla ve isteklerle geldi. Bunlardan ilki aslında çok da yeni değil..Hatta bırakın her yılı, birçoğumuzun her pazartesi niyetlendiği, fakat çok azımızın gerçekte uygulayabildiği bir istek: Fazla kilolarımdan kurtulacağım, rejime başlıyorum!

 

Sağlıklı Beslenin

Bu yıl bunu gerekten yapmaya var mısınız? Zayıf olmak uğruna değil de, sağlıklı olmak için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek çok önemli. Bunun için en doğru yol bir beslenme uzmanından yardım almak. Bu zamana kadar yediğimiz yanlış besinlerle vücudumuza yeterince haksızlık etmedik mi? Bunu bir düşünün..

 

Hareket Edin

Sağlıklı beslenme çok önemli ama gerçekten sağlıklı olmak isterseniz daha fazla hareket etmelisiniz. Kalp sağlığımız için günde en az on bin adım atmamız gerektiğini bilmeyen yoktur artık. Ne kadar hareket ettiğinizi ölçmek de çok kolay. Üstünüzde taşıyacağınız bir adım ölçer ile  günlük adımlarınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu soğuk kış günlerinde yürüyüş yapamazsanız açın en sevdiğiniz müziği, evde bir saat boyunca dans edin. Hem vücudunuza, hem de ruhunuza iyilik yapmış olursunuz.

 

Kendinizi Bulun

Ruhunuza iyilik yapın demişken, en son ne zaman kendiniz için bir şey yaptınız? Veya yaptığınız şeyler sizi gerçekten mutlu ediyor mu? Hepimiz bir süre sonra farklı kimliklere bürünüyoruz..Önce eş, sonra anne/baba oluyoruz..Ve bu esnada kendimizi unutuyoruz, ihmal ediyoruz..Ve bir süre sonra farkında olmadan mutsuz olmaya başlıyoruz..Şimdi tekrar kendinizi bulma zamanı! Ben aslında kimim, ne yapmak istiyorum, bunları bir düşünün. Sonra da harekete geçin. Ne diyor kaptanlar uçakta? Oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuklarınıza takın..Siz mutlu değilseniz, yanınızdakiler de mutlu olamaz..Hazır yeni bir yıla girmişken bu konuyu mutlaka ele alın deriz.

 

Seyahat Edin

Bir insanın kendine yapabileceği en iyi yatırım dünyayı gezmektir. Başka hiçbir şey insanın ufkun bu kadar genişletemez..Farklı kültürlerle tanışmak, bambaşka tatlar keşfetmek..Hem kendinize, hem de sevdiklerinize bundan daha büyük bir iyilik yapamazsınız. Siz siz olun, her yıl en az bir yeni şehir/ülke keşfedin.

 

Sevdiğiniz İşi Yapın

Acaba kaçımız hayalindeki işi yapıyor? Özellikle de 90’larda üniversiteden mezun olan kişilerin büyük bir bölümü aslında hiç istemediği bir bölüm okumuş, sonrasında ise hasbelkader bir işe girmiş ve bugünlere kadar bu şekilde gelmiş.

Fakat bir de tam tersi, iş tercihini bilinçli bir şekilde yapmış ve bu sayede hobisinden para kazanan şanslı bir azınlık da mevcut. Sizce bunlardan hangisi hayatta daha mutlu?

Yaşınız ne olursa olsun, sevdiğiniz işi yapmak için hiçbir zaman geç değil. Yeter ki isteyin..Zaman uçuyor, bunu iyi değerlendirin! Sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın ve hayatınızın bundan sonraki kısmını mutlu geçirin.

Bugün geri kalan hayatınızın ilk günü..Yeni bir başlangıç yapmak için en doğru gün..

Not: Görsel internetten alıntıdır