2018 Dekorasyon Trendleri

2018 Dekorasyon Trendleri


İnsan zaman zaman evine bakınca “farklı bir ev” görmek istiyor. Koltuklar değişse, masa-sandalyeler yenileriyle yer değiştirse, duvarlar şöyle baştan aşağı yenilense…

Tabii bu her zaman mümkün mü? Hayır! İşin maliyeti fazla. O zaman bize ne düşüyor? Küçük dokunuşlarla da büyük farklar yaratabiliriz.

Hadi gelin 2018 dekorasyon trendlerine bakalım. Hepsi bize uymayabilir, uysa da hepsini birden yapamayabiliriz ancak bilmekte fayda var… Trend ya da modaya olanı değil her açıdan uygununu seçsek de bu bilgiler işe yarayabiliyor.

Bu yıl, geometrik şekiller ön plandaymış. Hatta daireler. Yani yuvarlak bir sehpa gibi. Tabii sadece mobilyalarda düşünmeyin. Kırlentleriniz de yuvarlak olabilir, duvara astığınız çerçeveler de.

Eskiden ne deniyordu? Duvarın rengi önüne koyacağımız mobilya ile aynı renk olmamalı. İşte şimdi bunun tersi söz konusu olabilirmiş. Mavi duvarın önünde mavi bir dolap düşünün. Aynı renk bulamazsanız her ikisini de siz boyayabilirsiniz. Güzel olmaz mı?

Banyodaki objelerde de gümüş değil, altın rengi ön planda olacakmış. Güle güle lame, hoş geldin dore diyoruz yani.

Yeşil ile arası iyi olanlara güzel haber, zeytin yeşili yılın gözde renklerindenmiş. İster koltuğunuzu kaplayın, ister sadece kırlentlerde kullanın isterseniz de bir duvarı komple zeytin yeşili yapın. Demek istediğimiz o ki, yeşilsiz kalmayın

Sıcak renkler, misal kırmızı- sarı, tabii ki her zamanki gibi günceller. Dekorasyon değişikliğine giderken onları unutmayın.

Desenlerde de büyük olanlar dikkat çekiyormuş. Çiçek desenli bir yastıktaki çiçeklerin büyük olması gibi..  Kumaşlara iyi bakmak gerek.

Şimdi biz yukarıda trendlerden bazılarını sıraladık ancak küçük dokunuşlarla yapabileceğiniz büyük değişiklileri de hatırlatmak isteriz.

  • Mobilyalarınızı kendiniz boyayabilirsiniz. İster parlatın, ister eskitme tekniği kullanın. Yapacağınız tek masraf, boya almak.
  • Koltuğun yüzünü değiştirebilir ya da sadece üzerindeki yastıkları renklendirebilirsiniz.
  • Duvarları kendiniz manyetik boyalarla şekillendirebilirsiniz. Öyle boyalar var ve buzdolabı gibi magnetleri üzerine yapıştırabiliyorsunuz.
  • Aksesuarları renklendirebilirsiniz. Ya da çok aksesuar varsa azaltın, o bile değişik gelecek.
  • Yatak örtülerini değiştirmek odalara küçük dokunuş olsa da etkisi büyük.
  • Dolap kapaklarını kaplayabilirsiniz. Birçok markada mobilya kap kağıtları mevcut. Evet, pürüzsüz kaplamak ustalık gerektiriyor, ancak bittiğinde sanki hepsi değişmiş gibi oluyor.
  • Eviniz sade ise tek bir renkli halı ile tüm görüntüyü değiştirebilirsiniz. Madem daire şeklinde objeler, aksesuarlar moda, bu neden bir halı olmasın?

Görsel, Google’dan alınmıştır.