Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları


Yılbaşı dönemini bize hatırlatan en önemli kokulardan biri tarçın, biri de zencefil. E madem yılbaşı dönemi geldi, biz de bugün tarçın ve faydalarını yazalım istedik.

Tarçın çoğu insan için çaya kahveye, sütlaca veya kurabiyeye eklenen lezzetli bir baharattan başka bir şey değildir. Fakat yapılan araştırmalara göre bu güzel baharatı sevmemiz için başka bir sebebimiz daha var: Tarçın sağlığımız için de çok faydalı! Bu yüzden her birimiz yiyeceklerimize bir miktar tarçın karıştırmalıyız. RMIT Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre, tarçın vücut ısısını iki derece kadar soğutuyor ve mideyi rahatlatıyor.

Tarçın  nedir?

Tarçın, defne ağacı familyasından gelir ve tropikal tarçın ağacının kabuğudur. Tarçın elde etmek için, tarçın ağacının dalları kesilir, iç kabuğu çıkarılır ve kurutulur. Böylece tarçın çubukları oluşur. Bunlar öğütüldüklerinde tarçın tozu elde edilir.

Tarçın, Çin’de, M.Ö. 3000 yıllarından beri kullanıldığı düşünülen en eski baharatlardan biridir. O zamandan beri sağlık amaçlı kullanılmaktadır. Vücudumuzu serinletmekle kalmaz aynı zamanda ödemi azaltır, İştahı keser, kolesterol seviyesini düşürür ve zayıflatıcı etkisi vardır. Buna ek olarak, tarçın şeker hastalığına da yardımcı olur. Kan şekeri seviyesini düşürür ve insülin seviyesini dengeler. Bilim adamları, günde bir gram tarçın alınmasının kan şekeri düzeylerini yaklaşık yüzde 30 oranında düşürdüğünü kanıtladı.

Tarçının faydalarından tam olarak yararlanmak için günde en az bir gram tüketmemiz gerekir.

Peki tarçını nerelerde kullanabilirsiniz?

Tarçın bizde genellikle daha çok sütlaç gibi sütlü tatlılarda kullanılır. Fakat aslında kullanabileceğiniz çok daha fazla yiyecek var. Mesela müslinin içine konur çayla, balla karıştırılır, tereyağına, yoğurda veya krem peynire eklenir. Bunun dışında lazanya veya etli yemeklere de konulabilir .

Madem yeni yıla az kaldı, bu yeni yılda mideniz için iyi bir şeyler yapın ve tarçın tüketiminizi artırın.