Yedikleriniz Kadar Gençsiniz

Yedikleriniz Kadar Gençsiniz


Genç kalmak için paramızın büyük bir kısmını yaşlandırmaya karşı ürünlere yatırıyoruz, fakat bunların tek başına mucize yaratması imkansız. Bu ürünleri kullanırken doğru beslenmek de çok önemli. Böylece vücudumuz içten güzel ve genç kalmaya başlar, bu da dışımıza yansır. Bu ayki mottomuz: Yiyerek gençleşelim!

Bitter Çikolata:

Kesinlikle doğru: Çikolata yaşlandırmaya karşı çok faydalı. Ama her çikolata değil, sadece bitter çikolata. Bitter çikolatanın içerdiği flavoidler damarlarımızı esnekleştirir ve böylece kalbimizi genç tutar. Ama dikkat edelim de ölçüyü kaçırmayalım, değil mi? Ne demişler, her şeyin fazlası zarar…

Greyfurt:

Bir greyfurtun içindeki maddeler hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır ve serbest radikallerle savaşır. Buna ek olarak, yüksek tansiyonu ve kardiyovasküler hastalıkları önleyebilirler.

Yeşil Çay:

Yeşil çayın tadı çoğu zaman çok sevilmese de, vücudumuz için çok faydalıdır. Bir yandan kan basıncını düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir, diğer taraftan mide ve bağırsaklar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. İçinde sayısız vitamin ve minerallerin yanı sıra, kanser önleyici değerli flavonoidler bulunur. Greyfurt gibi yeşil çay da  kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Yeşillik:

Yeşil yapraklı sebzeleri ne kadar tüketsek kar. Bunlar az kalorili olmakla beraber kas büyümesini destekler, tümör oluşumunu önler ve kanın pıhtılaşmasını düzenler. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, Alzheimer ve demansı önlenmesi bile mümkün! Siz siz olun, sofranızdan yeşil salatayı, karahindiba, pazı, ıspanak ve ısırgan gibi yeşillikleri eksik etmeyin..

Badem:

Ülkemizde bol miktarda yetişen badem olağanüstü yaşlanma karşıtı bir gıdalardır. İçeriğinde büyük miktarda E vitaminine ek olarak, çok sayıda antioksidan bulunur. Proteinler ise cildin içeriden sıkılaşmasını sağlayan kasları güçlendirir.

Not: Görseller internetten alıntıdır.