Ne Pişirsem?

Ne Pişirsem?


Ah işte bu hepimizin ortak sorusu. Sorun değil, soru. 😊 Okuldaki yemek listesi, eşlerin işyerindeki listeleri ve ikisiyle çakışmasın diye yemek bulmaya çalışan bir kadın. Her evde aşağı yukarı aynı manzara var.

Yazın hazırladığımız salçalar, domates rendeleri bize bakıyor, biz onlara. Sahi, ne pişireceğiz? Kimi evlerde gündüz herkes iş yerinde –  okulda sulu yemek yediği için ızgara ve salata tercih ediliyor. Kiminde ise bol malzemeli bir çorba yeterli oluyor. Eşlerin “pilavsız ve zeytinyağlısız olmaz ama” dediği evlerde de her gün birkaç çeşit yemek pişiyor.

Araştırdık, baktık, Ekim ayının meyve ve sebzelerini yazmak istedik. Ekim ayında lahana, pırasa, karnabahar, patlıcan devreye giriyor. Peki çocuklar bunlardan hangilerini yiyor? “Anne karnabahar yapsan da yesek” diyen kaç çocuk vardır? 😊 Yemek seçen çocuklar için bazı malzemeleri köfteye karıştırmak (çünkü çocukların en sevdiği yemeklerin başında köfte geliyor) hem çocuk hem anne için şahane bir yöntem. Köfte harcına karnabahar ya da pırasa rendeleyebilirsiniz. Eğer salata seviyorsa lahanayı, kırmızı lahana ve yine mevsim sebzelerinden olan havuç ile karıştırabilir güzel bir salata hazırlayabilirsiniz. Karnabaharı “beyaz ağaç” diye yedirmek de ayrı bir yöntem…

Ya meyveler? Yaşasın, mandalina giriyor Ekim ayında hayatımıza. Elma, armut, mandalina ve incirin tam zamanı. Meyve ve doğru miktarda kuruyemiş ile güzel bir ikinci kahvaltısı olmaz mı? Çocuğunuz mandalina sevmiyorsa, kabuğundan şekiller yaparak ona sevdirebilirsiniz. Bir portakal kadar olmasa da mandalina kabukları da dikkat edilince güzel soyulabiliyor. Elma ve armutun kabukları ince olduğu için bu oyunu kendileriyle yapabilirsiniz. Onlara da şekil vermek zor değil.

Biraz Pinterest biraz da Google’da araştırma yaparak meyvelere nasıl ekil verildiğiniz görebilirsiniz. Şunu biliyoruz ki, söz konusu çocuğumuzun yemeği olunca yaratıcılıkta sınır tanımıyoruz.

Beyler mi? Ama onlar da artık uysunlar değil mi diğer yemeklere… Her akşam ne pişireceğimizi bulmak zaten zor, bir de çeşit sayısını artırmayalım. 😊