Okul Korkusu – Sadece Okula Gitme Fikri Bile Paniğe Sebep Oluyorsa..

Okul Korkusu – Sadece Okula Gitme Fikri Bile Paniğe Sebep Oluyorsa..


Arada okula gitmek istememek normal bir davranış olarak kabul edilse de, bazı çocukların okuldan resmen ödü kopuyor. Ebeveyn olarak hangi semptomları ciddiye almamız gerektiğini sizin için derledik.

Yaz tatili biterken, bazı çocukları bir korku sarar. Birden mideleri bulanır, başları ağrır ve evde kalmak isterler. Bunlar okul korkusunun tipik semptomları olabilir.

Arada matematik testinden korkmak okul korkusu sayılmaz, fakat bazı öğrencilerin ciddi korkuları olabiliyor – genel olarak okuldan, bazı derslerden, sınıf arkadaşlarından ve hatta bazı öğretmenlerden ciddi şekilde korkabiliyorlar. Hepsinin ortak noktası, okula gitmek istememeleri.

Veliler genelde çocuklarının okul korkusu olduğunu söylemek yerine belirli semptomlardan bahsederler.

Her çocuk bir noktada okuldayken belli başlı şeylerden korkabilir, örneğin çok yüksek sesle konuşan bir öğretmenden, beden eğitimi dersinden veya matematik sınavından. Bu çok normal. Fakat yalnızca okulu düşünmek bile korkuya sebep oluyorsa, mutlaka müdahale edilmeli.

Okul korkusu ya da okul fobisi kendini çok değişik şekillerde gösterebilir: Karın ya da baş ağrısı, altına kaçırma, uyku sorunları, sabahları şiddetli ağlama gibi fiziksel sıkıntılarla olduğu kadar kimi zaman anne babalar çocuklarının bazı derslerin ödevlerinde daha huzursuz, dikkatsiz ve ilgisiz olduklarını fark edebiliyorlar. Bu durumda mutlaka sebebini araştırmalı ve gerekirse öğretmenlerin ve okul pedagogunun yardımını istemelisiniz.