Okula Hazır Mısınız?

Okula Hazır Mısınız?


Çocuklar hazır.

Peki ya biz… Nihayetinde biz de başlıyoruz okula…

Artık ikinci sınıf velisi olarak yazıyorum bunları.

Heyecan var tabii ki, ama ne yalan söyleyeyim birinci sınıfta olduğu kadar değil. “Okuma yazma öğrenme süreci nasıl olacak, okula alışacak mı, arkadaşlarıyla anlaşacak mı” endişelerinden uzaktayım. Çocuğumu da okulu da daha iyi tanıyorum.

Büyümesini izliyorum keyifle. Birinci sınıf anneleri en çok ne merak eder? Okulu, arkadaşlarını, öğrenimi ve bir de velileri.

Açıkçası bizde durum öyleydi. “Velilerle anlaşabilecek miyim” diye endişeleniyordum. Ki yalnız olmadığıma eminim. Çünkü bilmem bana katılır mısınız ama çocukların iletişimi için velilerin de anlaşması, görüşmesi gerektiğine inanıyorum.

Şimdi, bir gıdım deneyimli ikinci sınıf annesi olarak size birkaç tavsiye vermek istiyorum. Uzman değil, anne tavsiyeleri olarak okursanız sevinirim…

  • Okulla ilgili negatif bir şey gördüğünüz zaman bunu çocuğun yanında konuşmayın. Etkilenebilir, soğuyabilir… Neden duysun ki?
  • Herkesin bildiği üzere, okuma yazma öğrenme yöntemleri bizim nesilden epey farklı. Ancak onun yanında “aman bu ne saçma” demeyin ki, yine etkilenmesin. O eski yöntemi bilmediği için ona saçma gelmiyor ki! Öyle öğreniyor işte. Sesleri söylerken bir bakmışsınız, okuyor.
  • Öğrenme aşamasındayken, beraber çalışıyorken “neden anlamıyorsun” demeyin. Böyle söylemek hiçbir çözüm üretmez.
  • Fırsat buldukça arkadaşları ve aileleriyle dışarıda buluşun. Birbirinizi tanımanın en güzel yolu bu. Anlaşırsanız ne mutlu size.
  • WhatssApp gruplarına herkes önyargılı. Haklılar da. Ancak onun da bir dengesi var. Grupta olun ki bir gezi öncesi, bir etkinlik öncesi kaçırmayın yapılması gerekenleri. İnsan bazen sınıfta ne olduğunu da gruplardan öğreniyor.
  • Okul izin veriyorsa, merak ettikçe arayın. Ben öyle yaptım. Aramalarım da giderek azaldı zaten sonra. 😊
  • Zaten bütün uzmanlar kıyaslamayın diyor biliyorsunuz bebekliklerinden bu yana. İşte okulda da aynen devam kıyaslamamaya. “O okumayı öğrenmiş, aman bak sen öğrenmedin” gibi cümlelerden uzak durun.
  • Ah bir de yemek listesi var, sürekli pişti olduğum. Liste dolabın üzerinde asılı durmasına rağmen kaç kez bakmayı unutup aynısını pişirdim akşama. Aman siz de benim gibi pişti olmayın. 😊
  • Okulda küçük ya da büyük bir sorun yaşadığı zaman devreye girseniz de çaktırmayın. “Aman annem nasıl olsa arar okulu” diye düşünmesin.

 

Çocuklar kadar biz de okullu oluyoruz işte. Tavsiyem endişeyi bir kenara bırakın ve çocuklara yansıtmayın. Sadece heyecan olsun evinizde… Ve göreceksiniz okula başladıktan sonra sanki daha hızlı büyüyorlar.

Ya da bana mı öyle geldi acaba?

Şebnem Seçkiner