Evde Peeling Tarifleri

Evde Peeling Tarifleri


Yaz biterken güneş ve denizden yorulan cildinizi canlandırmak için doğal peeling önerilerimiz var. Hem evdeki malzemelerle olduğu için ekonomik, hem de yapması çok kolay yani oldukça pratik tarifler.

Burada dikkat edilmesi gereken; hangi doğal malzeme olursa olsun, peeling uygularken ovma işleminde hassas olmanız. Aman dikkat, peeling yapacağım derken cildinizi tahriş etmeyin! Bütün tarifler göz çevresi hariç yüz ve boyuna uygulanabilir. Peeling yapmadan önce yüzünüzün temiz olması gerekir. Yüzünüzde makyaj olmamalı ve yüzünüz kuru olmalı. Ayrıca güneşin yeni bakım görmüş cildinize zarar vermemesi için, peelingi evden çıkmayacağınız bir zamanda yapmanızı öneriyoruz.

Şeker peelingi

Şeker yemenizi önermiyoruz ama cildinize sürmeyi öneriyoruz J Esmer şeker olursa daha az kimyasal işleme tabi tutulmuş olduğu için daha iyi olur. Şekeri su ile karıştırarak yapabileceğiniz gibi az miktarda hindistan cevizi yağı ile de karıştırabilirsiniz. Şeker ölü hücreleri temizlerken yağ da beslemiş olacaktır. Cildinizin temizlendiğini hissedene kadar nazikçe ovabilirsiniz. Bitince önce ılık su, ardından soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Karbonat peelingi

arbonat antiseptik özelliği yüzünden en güçlü peelinglerdendir. 2 tatlı kaşığı karbonat ile 1 tatlı kaşığı suyu karıştırıp yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra suyla yıkayın.

Karbonatın peeling özelliği dışında siyah noktalara ve sivilcelere de iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca limon ile birlikte uygulandığında lekeler üzerinde de olumlu etkisi var.

Kahve peelingi

Türk kahvenizi keyifle içtikten sonra telvesini atmayın J Soğuyan telve ile bir tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın, bu karışımla cildinize birkaç dakika masaj yapın. Masaj sonrası 10 dakika bekletip suyla yıkayın. Eğer cildiniz karma veya yağlı ise, zeytinyağı yerine limon suyu da koyabilirsiniz.

Muz peelingi

Muzdan peeling yapmak aklınıza gelir miydi? Muz cilt için en faydalı meyvelerden biri, hem ölü hücrelerden arındırmayı sağlıyor hem de parlaklık veriyor. 1 adet muzu ezip içine biraz esmer şeker ekleyip cildinize sürün. 10 dakika sonra suyla durulayın. Arzu ederseniz karışıma hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

Ya da muzu yedikten sonra resimdeki gibi kabuğun içi ile cildinizi ovalamak da bir çeşit peeling etkisi yapacaktır. Bundan kolay ve lezzetli bir peeling bilmiyoruz. 🙂