Sevgililer Günü

Sevgililer Günü


Bu ay Sevgililer Günü. Biz de bu özel gün için evde kendi yapabileceğiniz birkaç sanatsal çalışma göstermek istedik. Sevgililer Günü kimilerine çok anlamlı gelirken, kimileri için çok saçma ve gereksiz bir kutlama olabiliyor. Fakat bize göre sevgili illa ki erkek arkadaş ya da kız arkadaş değil. Her şeyden önce insan kendini çok sevmeli. Sizden daha değerli ne olabilir ki? O nedenle aşağıda göreceğiniz bütün örnekleri önce kendiniz için, sonra da aileniz, eşiniz ve hatta çok sevdiğiniz bir arkadaşınız için de yapabilirsiniz.

Aile ağacı

Bu çok şirin, aynı zamanda da nostaljik bir hediye ya da dekorasyon objesi olabilir. İhtiyacınız olan şey beyaz bir saksı, dışarıdan topladığınız birkaç dal, kırmızı renkli taşlar, çiçekçilerin aranjman yapmak için kullandıkları yeşil sünger, birkaç dekoratif mandal ve sevdiklerinizin ya da kendinizin küçüklük fotoğrafları.

 

Önce süngeri rastgele keserek saksının içini kaplayacak şekilde doldurun. Sonra topladığınız dalları içine saplayın. Kuvvetli bir yapıştırıcı ile kırmızı taşları bütün süngerleri kaplayacak şekilde yapıştırın. Seçtiğiniz fotoğrafları şirin küçük mandallarla ağacın dallarına asın. Dilerseniz saksının üzerine uygun bir kalemle ya da harf şeklinde stickerlar yardımıyla ‘’Love’’ ya da ‘’seni seviyorum’’ yazın. İşte hediyeniz hazır.

Duvar süsü:

Hepimizin evinde okuyup sakladığımız birçok kitap var. Tekrar tekrar okumayacağımız kitaplardan çok şirin kalpli bir duvar süsü yapabilirsiniz. Üstelik çok az malzemeyle yapabilirsiniz.

Paketleme ipi, kitap ve kalpli bir şekilgeç dışında ihtiyacınız olan tek şey elleriniz. Sayfaları dikkatlice kesin ve ikiye katlayıp uçlarını yapıştırın. Şekilgeç yardımıyla tek tek kalplerinizi kesin. Çıkan kalplerle daha sonra başka etkinlikler yapabilirsiniz, sakın atmayın…

Son olarak sayfaları tek tek ipten geçirip evinizin en sevdiğiniz köşesine asın.. Bu arada farklı renkte sayfalar kullanırsanız, daha da güzel bir görüntü ortaya çıkar. Bu çalışma için el yeteneğinizin olmasına da hiç gerek yok. Şahane değil mi?

Kart:

Elinizi bir kartın üzerine çizerek dünyanın en özel kartını yapmaya ne dersiniz? Biraz zor görünüyor ama aslında çok basit. Önce elinizi beyaz bir kartonun üzerine koyup kurşun kalemle şeklini çıkartın. Köşeye de bir kalp çizip içini kırmızıya boyayın. Daha sonra elinizin dış çizgilerine kadar soldan sağa siyah kalemle çizgiler çekin. Elinizin içini ve kalbin içini boş bırakmayı unutmayın.. Fotoğraftan da göreceğiniz üzere çizgilerin  çok muntazam olmasına hiç gerek yok. Çizgilerin hepsi bitince sıra son aşamaya geliyor. Üç boyutlu efekti vermek. Bunun için aslında yapmanız gereken şey çok basit: Elin içindeki çizgileri biraz kavisli ve yukarı doğru çizmek. Sol alttaki çizgiyi sağ üsttekiyle birleştirdiniz mi, işlem tamam. İlk denemede çok güzel olmazsa, pes etmeyin, tekrar deneyin. Eminiz ki bir iki denemeden sonra harika olacak!

Ahşap üzerine ipten kalpler:

Bu da yine çok basit, fakat çok hoş görünen bir hediye. İhtiyacınız olan malzemeler istediğiniz renkte düz bir tahta, birkaç çivi ve istediğiniz renklerde iplikler.

Önce tahtanın üstüne 3 adet kalp çizin ve kalbin etrafına birer cm aralıklarla çivi çakın. Daha önce yapmadıysanız bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz.

Her kalbi farklı bir renkte iple çivilerin başından geçirerek rastgele sarın. Kalpler bir süre sonra iyice ortaya çıkacaktır.

Duvar süsü:

Bu biraz daha uzun hazırlık gerektiren bir çalışma fakat duvarınızı çok hoş gösterecek. Kalabalık bir grupla yaparsanız çok daha hızlı biter. 5×5 cm büyüklüğünde ahşap plakalara farklı renk ve desenlerde kalpler çizin ve bir güzel boyayın. İyice kuruduktan sonra kalpleri 2 cm aralıklarla duvara asabilirsiniz.

Sevimli çerçeveler:

Bu da çok tatlı, aynı zamanda yapması çok kolay bir çalışma. İhtiyacınız olan boş bir çerçeve, siyah beyaz çizgili bir fon karton ve kırmızı tonlarda birçok düğme. Tabii ki renkleri evinize göre değiştirebilirsiniz fakat beyaz, siyah ve kırmızı birbirine gerçekten çok yakışıyor!

Kalp bile çizemem ben derseniz, bir kalıp yardımıyla kartonun üzerine kalbi çizin. Sonra düğmelerle ister sadece çerçevesini oluşturun, ister içini komple doldurun.. Tamamen size kalmış.

Beğendiğimiz diğer bir çerçeve de bu:

Scrabble taşlarıyla sevdiklerinizin adını oyunu oynar gibi yazıp kartona yapıştırın ve çerçeveleyin. Özellikle de bu oyunu sevenler için şahane bir fikir!

Not: Görseller Pinterest’ten alınmıştır.