Yaza Hazır Mısınız?

Yaza Hazır Mısınız?


Koca bir kış geçti yine ve havalar ısınmaya başladı. Kış boyunca yaptığınız ufak kaçamaklar şimdi sizi rahatsız etmeye başladı, değil mi? Ama moralinizi bozmayın, yaza daha bir buçuk ay var! Sıkı çalışırsanız forma girmek için iyi bir süre 🙂

 

İlk yapmanız gereken şey düzenli olarak spor yapmak. Bu açık havada tempolu yürüyüş mü olur, pilates, zumba ya da bir spor salonunda fitness ya da kick box mu olur, orası sizin tercihinize kalmış. Forma gireceğim diye sevmediğiniz bir spor dalı seçmeyin yalnız, yoksa üçüncü gün sıkılmaya başlarsınız. Sevdiğiniz bir spora ise koşa koşa gidersiniz. Yanınıza bir iki arkadaşınızı da aldınız mı, sporu da eğlenceli bir etkinliğe dönüştürürsünüz.

 

Sporu hallettik, ama tek başına yeterli olmaz. Yemek listenizi de gözden geçirmeniz gerekir. Farkında olmadan gün içinde neler yemiyoruz ki. Çocuğumuzun bıraktığı yarım sandviç, tencerede kalan üç kaşık makarna, kıyıda köşede sakladığımız o nefis çikolata.. Bir kenara yediğimiz her lokmayı yazsak, gerçekten ne kadar gereksiz kalori tükettiğimizi görürüz. Hemen bugün bir yere not almaya başlayın deriz.

 

Bir kere abur cuburu hemen kesmenizi öneririz. Bununla birlikte gazlı her tür içecek çok fazla şeker içerdiğinden, uzak durmanızda fayda var. Gazlı içecekler yerine bol bol su tüketin, Hatta sabah uyanınca güne bir bardak ılık suyla başlayın. Onun dışında önerimiz güvendiğiniz bir diyetisyenin yaşınıza, kilonuza ve beslenme alışkanlıklarınıza uygun oluşturacağı bir diyet listesine göre hareket etmeniz. Sağda solda duyduğunuz ¨hızlı kilo verdiren¨ şok diyetler ve ürünlerden uzak durun. Bunlar genelde sağlığa zararlıdır ve bir uzmana danışmadan kesinlikle uygulanmamalı. Yine bir uzmana danışarak bir detoks programına katılabilirsiniz.

 

Tüm bunları yaparak yaza sağlıklı ve fit bir şekilde girebilirsiniz. Fakat sadece baharda değil, bütün yıl sağlıklı beslenip spor yapmanızı öneririz. Unutmayın ki, evde de yaptığınız her şeyi kopyalayan çocuklarınız için de iyi bir örnek olursunuz.

 

Sağlıkla kalın…