Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim


“Kişisel gelişim” son dönemde sıkça rastladığımız bir kavram. Peki “kişisel gelişim” ne demek ve neden gerekli?

Kişisel gelişim bir süreçtir ve temel noktası kişinin kendini tanımasıdır. Hangi alanlarda ne durumda olduğunu fark etmek, eksik  veya mutsuz olduğunu düşündüğü konularda kendini değiştirmeye karar vermek ve uygulamak, içimizdeki olumsuz düşünce, yargı ve inanç kalıplarını değiştirerek olumlu olanları benimsemektir.

Bu süreç kişi bilinçli olarak bu değişimi istediğinde başlar.  Kişinin kendi potansiyelindeki en yüksek noktaya ulaşmasını sağlar.

Ve yazıldığı kadar kolay değildir…

Şimdi biraz kendi deneyimlerim ile yazıma devam edeceğim.

Kişisel gelişim sürecinde kendi kendin ile yüzleşme ve kendini değiştirme konularında sıkı bir çalışma ve adanma gerekli. Farkındalık kelimesini sıkça kullanmaya başlarsınız. Ve farkındalık hem kendinizi, hem çevrenizdeki olayları, insanları farklı bir gözle görmeye başlamanızı sağlar. Yargılamadan gözlemlemeyi öğrenirsiniz. Bu da sizi daha özgür ve daha huzurlu kılar. Bu huzura kavuşmak için ise önce kendi kendini yargılamayı bırakmayı öğrenmek gerekir. Çocukluğunuzdan gelen, size ait olmayan kalıpları, yargıları, duyguları anlamak, bu duyguları “gerçek” duygularınızdan ayrıştırmak ve kendinizi anlamak için uzun bir içsel çalışma gerekir. Duygularınızı anladığınızda ise artık o duygunun esiri olmadığınızı görmeye başlarsınız, kendinizi dışardan gözlemlemeye…

Benim için 37 yaşımda başlayan bu süreç zaman zaman çok zor olsa da genel olarak çok keyifli ve şaşırtıcı. Ben  sanki “ben” ile yeni tanışıyorum ve anlıyorum. “ben” i anlayınca dışarıdaki herkes ve her şey daha anlaşılır.

Bu süreçte sizinle bu dansı yapacak bir psikologdan destek almanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. O olmazsa da yapamayacaksınız diye bir şey yok. Okumak, okumak ve okumak…En güzel yolu öğrenmenin…

Şimdi size bu yolda elimden tutup başka bakış açıları ve dünyalar görmemi sağlayan kitaplardan birkaç örnek vermek istiyorum; okurken altını çize çize, satırları ezberlemek istercesine okuduklarım… Umarım siz de benim gibi faydalanır ve kullanırsınız.

 

Öfke Dansı –Dr. Harriet Lerner

öfke dansı

Var Olmanın Gücü – Eckhart Tolle

var olmanın gücü

Dört Anlaşma- Don Miguel Ruiz

dört anlaşma

Yetenekli Çocuğun Dramı- Alice Miller

yetenekli-cocugun-drami-2