Yılbaşı Menünüz Hazır Mı?

Yılbaşı Menünüz Hazır Mı?


Evinizde bir yılbaşı partisi düzenleyecekseniz, menüyü planlamak kuşkusuz işin en çok vakit alan kısmı olacaktır. Partinizin kusursuz olması için size birkaç önerimiz olacak.

  • Ne kadar sade, o kadar iyi– Yılbaşı partilerinde yemekler ve içecekler genelde çok karıştırılır. Bu nedenle özellikle yiyecekleri sade tutmakta yarar var. Bir iki gün önceden hazırlayabileceğiniz bir aperatif menüsü planlarsanız, parti başlamadan yemek işinin büyük kısmını hazırlamış olursunuz. Parti günü sadece masayı süslemekle uğraşmış olursunuz.

Eğer evde yardımcınız varsa, bu harika bir şey. Fakat yoksa ve her şeyi tek başınıza yapacaksanız, mutlaka salonun iki farklı köşesine birer basit aperatif büfesi hazırlayın. Özellikle birbirini tanımayan veya farklı yaş grubundan misafirleriniz varsa, onların hareket halinde olup birbirleriyle sohbet etmeleri için daha sıcak bir ortam hazırlamış olursunuz.

  • Elle yenen yiyecekler hazırlayın– İyi bir partide insanlar bolca sohbet eder. Misafirlerinizin tabaklarını dizlerin üzerinde tutmaya çalışıp yemek yemesi yerine bir iki lokmada ve elle yiyebilecekleri basit yiyecekler tercih edin. Dünyanın en güzel lazanya tarifi sizin olabilir, fakat bunu başka bir toplantıya saklamanızı tavsiye ederiz. Halınızda partiden bol soslu bir anı kalsın istemezsiniz, değil mi?

af18f11f820f 2 3 4

  • Misafir listesine göre yiyecek hazırlayın– Yapacağınız yemekler gelenlerin hepsine uygun olmalı. Çok acı, baharatlı yiyecekleri herkes tercih etmeyebilir. Özellikle çocuklar da olacaksa, onlara uygun sade bir menü olmasında fayda var. Bir yılbaşı hindisi hem görüntü hem de tat olarak herkese hitap edecektir, fakat hazırlaması biraz zahmetli olacağından önceden bir restorana sipariş verebilirsiniz.

4

  • Yardım isteyin– daha önce parti hazırlayan herkes, bunun arkasında ne kadar iş olduğunu bilir.Bu nedenle aileniz ve arkadaşlarınızdan yardım istemekten kaçınmayın. Sadece o gece kullanacağınız malzemeler alacağınıza, bunları tanıdığınız birilerinden isteyebilirsiniz. Böylece tekrar kullanmayacağınız ürünler için bütçenizi zorlamamış olursunuz.

İçecekler

Misafirlerin tercih edeceği içecekler çok farklı olabilir-tıpkı müzik zevkleri gibi. Bu nedenle birçok farklı içecek çeşidi hazırda bulundurmanızda fayda var. Bütçenizi çok zorlamamak için:

Herkes en sevdiği içkisini/içeceğini yanında getirsin – Siz bir iki içki/içecek hazır edersiniz, gelen herkes de kendi favorisini getirir. Böylece herkes mutlu olur, sizin de bütçeniz çok sarsılmaz

  • Alkolsüz içecekler – Herkes alkol tercih etmeyebilir. Bu nedenle içecek büfesinde meyve suyu, gazlı içecekler, çay ve soda da mutlaka bulundurun.

5

  • Küçük bir bar hazırlayın –İçecekleri ayrı bir masaya koyarsanız, herkesin hayatını kolaylaştırmış olursunuz. Bunun için büfeyi ya da katlanan masa kullanabilirsiniz. Üzerine şık bir örtü sermeniz yeterli. Masada bol buz ve bardak da bulundurun. İçecek masası çok kalabalık olabilir, bu nedenle onu trafiğin kolay olduğu bir yere konumlandırın.

6     7

  • Yılbaşı pastası – Yılbaşına özel bu pastaya biz bayıldık! Çikolatadan numaralarla süsleyeceğiniz cheesecake ile yılbaşına hazır olacaksınız.

8