Çocukla Alışverişe Nasıl Çıkılır?

Çocukla Alışverişe Nasıl Çıkılır?


Kendinize güzel bir çift ayakkabı almak için alışveriş merkezine gittiğiniz günleri hatırlıyor musunuz? Ama çocuklarınız olduktan sonra bu hiç de kolay değil! İşte bu nedenle çocuklarla birlikte rahatlıkla alışveriş yapabilmeniz  için birkaç önerimiz var. 🙂

Yorulana kadar alışverişe bayılıyor olabilirsiniz ama iş çocuklarla birlikte yapmaya geldiğinde çocuğunuz sizden çok önce yorulacak. Deneme kabininde bekledikten sonra, kasada beklemek, pusetindeyken herkesten alçakta geziyor olmak haklı olarak onun için yorucu ve bir o kadar da sıkıcı oluyor. Dolayısıyla, artık alışveriş rutininizi değiştirmeniz gerek.

Öncelikle, çocuğunuzu alışverişe getirdiğinizde en iyisi işi hızlı ve kısa tutmak. Maratonu başka uygun bir güne bırakabilirsiniz. Mesela evde bakıcı ya da bakacak birisi olduğu bir zamana…

 

İşte önerilerimiz

  • Takım olun. Çocuğunuzu alışveriş merkezine götürmek bunu sosyal bir aktivite olarak sunduğunuzda daha eğlencelidir. Dolayısıyla, anne olan bir arkadaşınızla birlikte alışverişe çıkın. Sadece alışveriş yaparken fikrini sormak için değil, siz bir şeyler denerken çocuğunuza da göz kulak olacak birileri yanınızda olsun diye.
  • Yanınıza mutlaka puset alın. Hafif baston pusetleri tercih edebilirsiniz. Büyükler hem ağır ve hantal olur, hem de mağazalarda çok yer kaplar.
  • Kısa ve hızlı mağaza gezintilerinizi, yemek kısmında atıştırmalarla mola vererek yapın. Oyun parkında vereceğiniz bir mola ya da varsa orta alanlardaki aktiviteleri denemek çocuğunuz için de eğlenceli olacak, sıkılmasını önleyecek. Hatta bu aktiviteler sayesinde alışverişe gitmeye daha istekli olacak.
  • 15 dakikalık eğlenceler bulun. Birçok alışveriş merkezinde oyun alanları mevcut. Ama eğer sizin gittiğiniz alışveriş merkezinde yoksa, en iyi fikir, bir kitapçıya girmek! Orada vakit geçirin. Ayrıca bazı çocuk giysi mağazalarında da oyun oynamalarını sağlayan alanlar bulunuyor. O yüzden giysiye ihtiyacınız yoksa bile bu tip mağazalarda çocuğunuzu oyalamak iyi bir fikir.
  • Alışveriş için doğru zamanı seçin. Bunu ancak deneme-yanılma yöntemiyle tespit edebilirsiniz. Bazı çocuklar, alışveriş merkezleri daha sessiz ve sakin iken, yani sabah erken saatlerde bundan daha çok keyif alıyor. Eğer çocuğunuz pusetinde rahatça uyuyabiliyorsa uyku saatini alışverişe denk getirebilirsiniz. Bu durumda çok şanslısınız demektir.

Büyük indirimleri geçin. Kalabalıklar ve kaos çocuğunuz yanınızdayken size uygun olmayabilir. Ayrıca indirim kalabalığında pusetleri mağazada gezdirmek zor olabilir. Bu yüzden büyük indirim alışverişlerinizi yalnız çıktığınız bir zamana saklayın.